Jak na čištění a údržbu odpadkového koše

kose-uvodni-fotka

Řešíte, jak často vynášet kuchyňský odpadkový koš? Jak ho rychle vyčistit? A co dělat, když vám koš často zapáchá? Čtěte dál.

Co dělat, aby se koš zašpinil co nejméně?

Čištění odpadkového koše se jednou za čas sice nevyhnete, ale dodržováním několika rad přece jen frekvenci čištění výrazně snížíte.

  • Používejte do košů dostatečně pevné a hlavně rozměrově pasující sáčky/pytle (mohou být také ekologické – kompostovatelné). Dražší sáčky dokonce i voní.
  • Nemějte koš příliš velký, protože hrozí, že se sáček protrhne.
  • Organický odpad zabalte raději ještě do sáčku nebo novin. Pokud máte možnost, je nejlepší zbytky jídla hned vynést na kompost. Řešením je také používání drtiče odpadu.
  • Volte odpadkové koše, kterých se nemusíte dotýkat – tedy takové, u nichž buď víko není, nebo se automaticky odklápí. Nepraktické jsou koše s kolébkovým víkem, které zašpiněnýma rukama znečistíte. Za nás jsou nejlepším řešením do kuchyně vestavné koše. Jsou skryté v lince a přitom ihned po ruce. V nabídce jsou koše do šuplíků i do skříněk s otevíracími dvířky.

TIP: Na náš blog jsme sepsali detailní článek k výběru odpadkového koše do kuchyně.

6444-6_vestavny-odpadkovy-kos-blanco-select-50-3-520779-clanek

Jak a čím koš rychle vyčistit?

K čištění postačí teplá voda s tekutým saponátem. Určitě nepoužívejte abrazivní čističe, které by povrch poškrábaly. Pak koš opláchněte vodou a otřete dosucha, nebo nechejte pořádně vyschnout.

Pokud jste měli koš opravdu hodně zašpiněný, třeba i plesnivý, doporučujeme ho předtím nechat ve vodě (ve vaně či umyvadle) odmočit a až potom čistit. Použít můžete antibakteriální čističe, ale účinný je i levnější octový roztok. Smícháte vodu s octem (nejlépe bílým) v poměru 1:1. Ocet povrch vydezinfikuje a pomůže rovněž s odstraněním zápachu. Jen nezapomeňte při čištění používat rukavice.

Dobrým domácím čističem, který také neutralizuje pachy, je pasta z jedlé sody. Smícháte 5 lžic sody se stejným množstvím vody, potřete znečištěný povrch a následně opláchnete vodou.

Při čištění venkovních košů a popelnic sáhněte po vysokotlakém čističi neboli wapce. Výrazně vám to údržbu zrychlí a zjednoduší. Koš postavte na bok, aby špinavá voda mohla rovnou vytékat ven.

Jak často koš vynášet?

 Na to nelze jednoznačně odpovědět. Frekvence závisí na několika faktorech:

  • Typ odpadu – kuchyňský koš s organickým odpadem vyžaduje denní vynášení, zatímco koš s papírem postačí vynést jednou týdně.
  • Počet osob v domácnosti – více osob generuje více odpadu, což ale neznamená, že vše jde do směsného odpadu. Doporučujeme odpad třídit. Jak na to se dočtete v našem článku: 15 nejčastějších dotazů k třídění odpadu.  
  • Teplota – v horkém počasí se odpad rozkládá rychleji, proto je nutné koš vynášet častěji.
  • Velikost koše – menší koš se zaplní rychleji. Nám se osvědčilo, mít větší koše na papír a plasty a menší nádoby na směsný odpad a organický odpad.

81991-4_odpadkovy-kos-praktik-600-clanek

Co dělat, aby koš nezapáchal?

Tím nejdůležitějším je používat sáčky a koš pravidelně vynášet. Pomůže ale rovněž:

  • Nasypat na dno koše pod pytle na odpadky tenkou vrstvu jedlé sody. Místo sody lze použít i sáčky s lněným semínkem, sušenými bylinkami či aktivním uhlím. S pohlcením zápachu z kuchyňského odpadkového koše pomohou také vonné sáčky do sušičky, osvěžovače vzduchu nebo pohlcovače pachu. A dokonce jsou na trhu už i speciální odpadkové sáčky a pytle, které zápach pohlcují.
  • Pořídit si odpadkový koš s víkem.
  • Koš nepřeplňovat (hrozí pak protrhnutí sáčku a právě znečištění a vysypání odpadu jinam).
  • Pokud je to možné, zbytky jídel a organický odpad ihned vynášet ven na zkompostování.

Máte k tematice odpadkových košů ještě nějaké dotazy? Napište, nebo zavolejte, rádi vám poradíme.